Haber

DİSK, Gelirde Adalet, Vergide Adalet Yürüyüşünü Başlattı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), “Gelirde adalet, vergide adalet” sloganıyla Kadıköy’den Ankara’ya yürüyüş başlattı.

Kadıköy Belediyesi bahçesinde toplanan DİSK’liler, “Hak, hukuk ve adalet işçilerle birlikte gelecek”, “İnana sendika, inadına DİSK”, “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “İnsanca yaşamak istiyoruz”, “İşçilerle birlikte geleceğiz” gibi sloganlar attı. direnerek kazanın”.

Yürüyüş öncesinde basın açıklaması yapan DİSK Genel Başkanı Dilek Çerkezoğlu, emekçilerin, işçilerin, emeklilerin, kadınların ve gençlerin aldığı payın her geçen gün azaldığını belirterek, “Çalışıyoruz, üretiyoruz ama hakkımızı alamıyoruz” dedi. Ürettiğimiz değerden payımızı alıyoruz. Bir yanda yüksek enflasyon, diğer yanda yüksek hayat pahalılığı.” Ve üzerimizdeki vergi yükü nedeniyle her geçen gün daha da fakirleşiyoruz.” dedi.

Asgari fiyatın açlık sınırının altında olduğunu belirten Çerkezoğlu, dolaylı vergiler üzerinden vergi adaletsizliği yaratıldığını söyledi.

Adil bir vergi sistemi için Ankara’ya yürüdüklerini belirten Çerkezoğlu, “Artık önümüzdeki yıl için yeni vergi dilimlerinin belirleneceği bu süreçte vergi dilimlerinin en azından yeniden değerleme oranı kadar artırılması ve tüm zararların giderilmesi gerektiğini söylüyoruz. Geçmişten beri var olanların ortadan kaldırılması gerekiyor.” söz konusu.

Söğütlüçeşme’den başlayacak yürüyüşte ilk olarak Gebze’de işçilerle buluşacaklarını anlatan Çerkezoğlu, ardından Cuma günü Kocaeli, Yalova, Bursa, Bilecik ve Eskişehir üzerinden ulaşacakları Ankara’da büyük bir toplantı yapacaklarını belirtti.

Konuşmanın ardından polis grupları, otoyolda toplu olarak yürümek isteyen sendikalılara izin vermedi. Bunun üzerine kalabalık grup kaldırıma yönlendirilirken Çerkezoğlu ve beraberindeki bazı kişiler de yürümeye devam etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu