Sağlık

Çocuklarda stres sorunlarına dikkat!

İSTANBUL (İGFA) – Çocuklarda gerginlik çeşitli faktörlerden kaynaklanır. Farklı çocukların stres faktörlerine farklı şekillerde tepki verebileceği unutulmamalıdır.

Konuyla ilgili Klinik Psikolog Selin Erekli bilgi verdi.

İşte çocuklarda gerginliğin bazı yaygın nedenleri:

Akademik Sürüm:Yüksek sınavlar veya ağır ödev yükü gibi yüksek akademik beklentiler çocuklarda strese neden olur.

Aile problemleri:Ebeveynlerin boşanması, aile üyeleri arasındaki anlaşmazlıklar veya maddi zorluklar gibi aile sorunları çocuklar için önemli stres kaynakları haline gelir.

Akran Basıncı:Çocuklar okulda ya da sosyal çevrelerinde akran baskısı, zorbalık ya da sosyal izolasyon nedeniyle gerginlik yaşayabilirler.

Travma ve İstismar:Fiziksel, duygusal veya cinsel istismar da dahil olmak üzere travmatik olaylara veya deneyimlere maruz kalmak çocuklarda ciddi strese neden olur.

Sağlık sorunları:Bir çocukta veya aile bireyinde kronik hastalıklar, hastaneye yatışlar veya önemli sağlık sorunları gerginliğe neden olur.

Yer değiştirmeler:Yeni bir okula, şehre veya eve taşınmak gibi büyük yaşam geçişleri ve aile yapısındaki değişiklikler çocuklar için streslidir.

Ekstrem programlama:Pek çok ders dışı aktivite ve yükümlülüğün yer aldığı çok dolu bir programa sahip olmak çocukları bunaltabilir ve gerginliğe yol açabilir.

Medya ve Teknoloji:Şiddet içeren veya rahatsız edici medya içeriğine maruz kalmak, siber zorbalığa maruz kalmak veya ekranda aşırı zaman geçirmek çocuklarda gerginliğe katkıda bulunur.

Ebeveyn Beklentileri:Ebeveynlerin gerçekçi olmayan beklentileri veya makul faaliyetlerde başarılı olma veya makul standartları karşılama baskısı gerginliğe neden olur.

Uyku eksikliği:Bebekler ve küçük çocuklar genellikle düzensiz uyku düzenlerine sahiptir ve bu da ebeveynlerin uyku yoksunluğuna yol açabilir.

Doğal afetler:Kasırga, deprem ya da orman yangını gibi doğal afetlerin yaşanması çocuklar için son derece travmatik ve streslidir.

Kayıp ve Yas: Sevilen birinin veya evcil hayvanın ölümü çocuklar için son derece üzücüdür. Ebeveynlerin, bakıcıların ve eğitimcilerin bu potansiyel stres faktörlerinin farkında olmaları ve çocukların gerilimi etkili bir şekilde yönetebilmeleri için destek, iletişim ve baş etme stratejileri sağlamaları önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu